Grafen

Wszystko Czego o nim nie wiesz

Cena

Czy stać cię na grafen ?


cena grafenuJeszcze niedawno był on strasznie drogi ponieważ produkowano go metodą tzw. rozwarstwiania mechanicznego. Dzięki jego rozwojowi produkcji, cena znaczne spadła. Materiał pozyskiwany za pomocą starych metod kosztował ok. 100 milionów $ za cm2. To znaczy że za 1cm2 tego materiału dostalibyśmy ponad 600 nowych samochodów Porsche 911 z salonu, można to też porównać do 5 tys. sztabek złota po 100g. Dzięki naukowcom z Politechniki Łódzkiej i firmie Seco Warwick ze Świebodzina , udało się uzyskać najniższe koszty tzn. nieco mniej niż 300 $/cm2. Najprawdopodobniej właśnie ze Świebodzina wyjadą pierwsze maszyny produkujące tani grafen. Jest to śmiesznie niska cena i pozwala na produkcję na skalę przemysłową.

3 Comments

 1. Optymista pesymistyczny

  Jak zwykle tradycyjnie w tym kraju (naszym kraju) i to zostanie zaprzepaszczone, aby inne nacje się bogaciły, a my ew. będziemy później to czyli GRAFEN importować.
  Mieliśmy już wiele takich sytuacji kiedy polscy naukowcy coś rewelacyjnego wymyślili, opracowali, a durnie politycy i biurokraci ukręcili tym rzeczom łby.
  Dzisiaj się to wstydliwie pomija. Jesteśmy narodem mającym wielu utalentowanych naukowców, wynalazców, których w kraju się nie docenia więc wyjeżdżają za granicę gdzie pracują i tworzą dla innych narodów bogacących się w ten sposób.
  Nauka polska i przemysł z nią związany nie dostają pieniędzy na rozwój, a panowie Premierzy, Ministrowie i inni decydenci mają to zwyczajnie gdzieś!
  W Polsce co najwyżej lansuje się takie miernoty jak pseudo naukowcy oszołoma Macierewicza, i na to potrafimy skutecznie wydawać nasze podatki, bo jakby na to nie patrzeć nawet jeśli tym błaznom płacą z pieniędzy partyjnych to i tak są one brane z naszych podatków!!!
  Kochamy to polskie piekło i bez niego nie potrafimy żyć!
  Trudno tu być optymistą!

 2. x11

  Myślę że podstawową sprawą jest to aby w Polsce zbudować przemysł na grafenie (tak jak niegdyś w USA krzemową dolinę zbudowano na krzemie). Dzięki temu, że grafen ma tyle zastosowań to prawdopodobnie taki zbieg okoliczności już się nie powtórzy przez następne 100lat. Przede wszystkim grafen powinien być już stosowany tam gdzie to możliwe, (na elektroniczne jeszcze przyjdzie pora, ale badania w tej dziedzinie muszą iść pełną parą) myślę o zastosowaniach bardziej mechanicznych typu filtracja wody czy zbrojenie szyb. Takie instytucje jak NASA też pewnie będzie tym zainteresowana więc muszą być w Polsce ludzie, którzy będą swego rodzaju ambasadorami tej innowacji, zajmą się kontaktami z całym światem. Potrzeba mobilności i charyzmy, świat idzie do przodu. Nie zmarnujmy tego.

 3. Mądrala

  Moim zdaniem przemysł wojskowy powinien się zainteresować tym projektem . Z tego materiału skoro jest tak wytrzymały , powinny powstać nowoczesne pancerze , oraz kamizelki kuloodporne . Jest to coś nowego , więc można na tym zbić niemałą kasę ciekawe czy wykorzystamy tą szansę . Grafen to materiał przyszłości

Leave a Reply

Theme by Anders Norén