FLASHLITGrafen jest wykorzystywany w wielu dziedzinach. Jednym z jego nowych zastosowań są niezwykle precyzyjne lasery. Bardzo możliwe, że trafią one na rynek już za 2-3 lata. Nad laserem z grafenem pracują polscy badacze z politechniki Wrocławskiej. Materiał ten służy tam jako superszybki przełącznik światła – mówi PAP Grzegorz Soboń.

Badacz wyjaśnia, że lasery tego typu mają sporo zastosowań praktycznych – mogą być stosowane np. w kosmetologii czy w chirurgii jako bardzo precyzyjny skalpel optyczny. Znajdują również zastosowanie w bardzo precyzyjnych pomiarach np. długości. Jest to także świetne narzędzie do cięcia, obróbki, wykonywania precyzyjnych mikro wierceń czy mikrootworów w materiałach takich jak stal, aluminium lub plastik.

Jeden z badaczy wyjaśnia, że wykorzystanie grafenu w laserach to na razie nowa działka badań i pierwsze lasery z użyciem grafenu pojawią się nie szybciej niż za kilka lat. Dodaje, że impulsy w tworzonych na PWr laserach trwają zaledwie 300 femtosekund (jedna sekunda to milion miliardów femtosekund). – Dzięki temu czas interakcji światła lasera z materią jest bardzo krótki i brak między nimi oddziaływania termicznego. Przez to uzyskuje się lepsze parametry obrabianej powierzchni – tłumaczy Soboń.

Grafen znajduje wiele zastosowań. Pracuje nad nim cały świat. Badania posuwają się do przodu. Szybko rozwija się również technika laserowa. Wydaje mi się, że przez następne dekady naukowcy będą mieli co robić w dziedzinie laserów z grafenem.